چرا ایجاد فضای منفی در طراحی وب اثر مثبت دارد؟

بسیاری از طراحان (به خصوص طراحان ایرانی) فکر می کنند که هر چه در فضای کمتر عناصر بیشتری قرار دهند (یعنی از فضای کمتر استفاده بیشتری انجام دهند) به زیبایی وب سایت کمک می کنند اما در همه موارد این چنین نیست! در ادامه به بررسی فضاها در سایت و یک اصطلاح در طراحی به نام “فضای منفی” می پردازیم. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

فضای منفی چیست؟
ابتدا به بررسی اصول طراحی وب می پردازیم. در طراحی وب دو نوع فضا وجود دارد: فضای منفی و فضای مثبت. فضای مثبت سایت به فضایی می گویند که عناصر صفحه مانند متن، تصویر، منوها و … آن را اشغال کرده اند. فضای منفی (که اغلب آن را فضای خالی هم می نامند) فضای بین عناصر صفحه و فضاهای کنار صفحه که عناصر صفحه را از هم جدا می کند گویند که به بیننده برای شناختن راه درست بوسیله فضای مثبت سایت کمک می کند.
حالا که ما می دانیم فضای منفی چیست بیایید با آن بیشتر آشنا شویم. فضاهای منفی به دو دسته کلی تقسیم می شوند: فضاهای ریز (Micro) و فضاهای درشت (Macro). فضاهای زیر (Micro) به فضاهای مابین عناصر کوچک صفحه می گویند. فضای بین پاراگراف ها و خط های تکی که مربوط به فضای بین حروف و کلمات هستند از جمله موارد آن است. فضای درشت (Macro) به فضای بین عناصر بزرگ و مهم صفحه مانند هدر (Header) و فوتر (Footer) صفحه می گویند.

فضای منفی ریز (Micro)
ابتدا به بررسی گزینه کوچک تر می پردازیم. باید توجه داشت که کوچکی آن به اهمیت آن در طراحی لطمه ای نمی زند و همانند فضاهای منفی درشت (Macro) اهمیت دارد. حفظ یک فاصله مناسب بین بلوک های متن ما می تواند سایت ما را خواناتر کرده و همچنین بررسی سایت را راحت تر نموده تا کاربران درک بیشتری از سایت داشته باشند.
ما درباره فضاهای بسیار ریز صحبت می کنیم بنابراین به این نیاز داریم تا این مسئله را دقیق تر مورد بررسی قرار دهیم. باید دقت کنیم که فضای بین بلوک های متن، کوچک و مناسب باشند. نه تا آن حد که سایت شلوغ شود و بیننده سایت با دیدن آن گیج شود بلکه باید در عین کوچکی زیبا و باز باشد. به ارتفاع خطوط در هر پاراگراف دقت ویژه ای داشته باشید و مطمئن شوید که فضای بین عناصر روی یک خط کمتر یا بیشتر از حد نباشند. حتی فضای بین کلمات و حروف هم باید کنترل شوند.
پرداختن به این موارد همیشه هم کار آسانی نیست! تصمیم گیری در مورد میزان دقیق Margin و Padding عناصر صفحه یک هنر خیلی ظریف است که برای هر سایتی که می خواهیم ایجاد کنیم باید متناسب با صفحه آن سایت مورد بررسی قرار گیرد. هر سایت باید تراز مشخص خود را داشته باشد. همچنین اگر فضای خالی زیادی برای عناصر وب سایت قرار دهید تاثیر منفی تری روی خوانایی صفحه خواهد داشت.

فضای منفی درشت (Macro)
حالا بیاییم دامنه بررسی خود را کمی بزرگتر کنیم و روی فضاهای بزرگتر به بررسی بپردازیم. با وجود آنکه خیلی از طراحان به آن اهمیت زیادی می دهند، اما اندازه مناسبی برای آن تعیین نمی کنند. طراحان دوست دارند با به هم ریختن هدر (Header) سایت، همه عناصر صفحه را در آن بیاورند چون اولین چیزی است که بینندگان سایت آن را می بینند. اما این درحالی است که می توانند آن فضا را به تعداد کمتری از عناصر کلیدی سایت اختصاص داده تا بیننده هم موضوع وب سایت را بفهمد و هم به محض ورود به سایت احساس سردرگمی نکند.
مانند هدر (Header) بخش های دیگر سایت همانند فوتر (Footer) و کناره های سایت نیز باید دارای چنین طراحی باشند. یعنی با کمترین تعداد عناصر سعی شود بیشترین مطلب را به مخاطب بفهمانیم. برخلاف هدر سایت (Header) باید سعی شود تا هر چه می توان از عناصر کمتری در این بخش ها استفاده شود و فضای کافی در دو طرف سایت و درون عناصر وجود داشته باشد.
هرچه ما بیشتر از فضای منفی در طراحی های خود استفاده کنیم مسلماً از یک وب سایت هدفمندتر برخوردار خواهیم بود. حال زمان هایی پیش می آید که ما هر آنچه که به فکرمان خطور می کند را روی صفحه قرار داده و از تک تک فضاهای سایت استفاده می کنیم و با اتخاذ همین رویکرد است که این حس را به مخاطبین سایت خود خواهیم داد که ما یک طراح “غیر حرفه ای” بوده و برای کاری که انجام داده ایم خیلی زمان صرف برنامه ریزی نکرده ایم. با مد نظر قرار دادن این نکته، اگر مشتریان از ما بخواهند که خیلی از فضای منفی استفاده نکرده و از همه فضاهای سایت استفاده کنیم، به طور قطع عواقب آن هم گریبانگیر خود مشتریان خواهد بود.
مطمئن شوید که میزان فضای اطراف بلوک های هر عنصر صفحه مناسب باشد (و همچنین مطمئن شوید که بلوک های کناری و جانبی صفحه، محتوای اصلی صفحه را به بیرون هل نمی دهند). همچنین از مناسب بودن فضای اطراف عناصری که قرار است در صفحه کاری را انجام دهند اطمینان حاصل کنید.

اهمیت فضای منفی در طراحی وب
استفاده از فضای منفی در طراحی صفحه نقش بسیار مهمی در خوانایی و تجربه کاربری (UX) صفحه دارد و این همان چیزی است که در طول این مقاله سعی کردیم به آن بپردازیم. کاربران فقط نیاز ندارند که صفحه برای خوانده شدن راحت باشد، بلکه آنها به این هم نیاز دارند که به راحتی آنچه را که دنبالش هستند پیدا کنند. در هم ریختگی صفحه باعث می شود تا کاربران آنچه که به دنبالش هستند را سریع پیدا نکنند. بسیاری از کابران می خواهند که همه اطلاعات صفحه با توضیحات در یک بخش از سایت جمع شود در حالی که اگر شما چنین سیاستی را در طراحی خود دنبال کنید، احساس می کنند سایت شما خیلی به هم ریخته است و سایت اصلا جذابی نیست! علاوه بر این آنها در به کارگیری سایت نیز به مشکل بر می خورند.
و در اینجا است که قدرت و توانایی فضای منفی و ضرورت استفاده از آن در طراحی نمایان می شود. ما به عنوان طراح باید به آنها بفهمانیم که چرا استفاده از فضای منفی در طراحی همانند انتخاب محتوای سایت ضروری است. این به معنای هدر دادن پول و اتلاف فضای صفحه نیست و به جای قرار دادن یک عنصر دیگر در صفحه، یک محیط تمیز و حرفه ای ایجاد خواهد شد.
با این حال شما می توانید عناصر را متناسب با صفحه بکار ببرید. فقط کافی است مطمئن شوید که فضای مناسب را برای هر عنصر استفاده کرده اید. این برای کاربران کار سختی نیست که در سایت اسکرول کنند، در واقع آنها همین انتظار را دارند. با این حال باید به محتوای سایت هم توجه ویژه ای داشته باشید تا عاقلانه انتخاب شوند. زمانی که شما گزینه های بیشتری در صفحه اول سایت قرار می دهید در واقع کار را برای کاربر سخت تر می کنید که می خواهد کجا برود و همچنین فضای بیشتری از صفحه را اشغال خواهید کرد.

شما چگونه از فضای منفی در طراحی های خود استفاده می کنید؟ آیا به کار بردن کلمه “منفی” برای فضای خالی درست است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.